türk

türkische Übersetzung des Aufrufs der autonom-anarchistischen AntiG20-Vernetzung Berlin:

G20’yi felakete uğratalım – Yaşasın sabotaj!

Küresel tahakküm ve iktidar ilişkilerine hükmeden 20 ülkenin devlet başkanı 7 ve 8 Temmuz‘da Hamburg‘da toplanıyor. BM, Dünya Bankası ve IMF de danışman ve gözlemci olarak yanlarında. Arka sıralarda konu mankeni olarak da sendikalar, sivil toplum örgütleri ve Afrika Birliği‘nin temsilcileri toplantıya meşruluk kazandırmak için yerlerini almışlar. G20 zirvesi tüm bir ilçeyi olağanünstü hal bölgesine çevirecek biçimde 20 bin güvenlik kuvveti tarafından korunmakta.

G20 ülkeri üretim ve bölüşüm ilişkilerinin daha da vahşileşmesi icin savaşıyor. Kapitalizmin dünya genelinde sürekli yeniden ürettiği krizleri, aşağı ile yukarı arasındaki ilişkilerin sabit kalması yoluyla, kontrol etmeye çalışıyorlar. G20 ve onların dünyası kalıcı savaşlar ve felaketler üreten emperyalist politikanın temsilcileridir. Refah adalarının dış sınırları askeri yöntemlerle savunuluyor. Bu arada daha iyi bir yaşam umuduyla kaçan binlerce insanın ölümüne bilerek göz yumuluyor. Iceride ise sağcı popülist çevreler, nefret içeren, ırkçı ve anti-feminist söylemleri kışkırtıyorlar ve kamuoyunu giderek baskı altına alıyorlar.

Egemenlerin zirvesi Cenova’daki militan mücadeleler sonrasında uzun yıllar gözden uzak kırsala çekildikten sonra, 2017 yılı ile tekrar bir metropolde uluslararası sahneye cıkıyor. Bu, iktidarın direnen pratikler karşındaki kibirini göstermekle kalmıyor. Aynı zamanda sol-alternatif Karolienviertel’de özgürlükçü yaşam tarzlarına karşi bir provakasyon teşkil ediyor.

Bu sahneyi onlara bırakmayacağız!

Küresel iktidar ilişkileri her daim birer mücadele alanıdır. Her ne kadar çoğu kez farkında olmasak da, dünyanın pek çok yerinde kısa süreli de olsa başka bir hayat için umut kıvılcımları ortaya çıkıyor: Rekabetçi mantıktan kurtulmuş birkaç cadde yahut bölgenin kendi özyönetiminden, dayanışmacı üretimin gerçeklestirildiği yüzlerce hektarlık alanın işgaline uzanan pratikler. Toplumsal cinsiyetlerin eşit haklar temelli gerçek pratiğinden hareket özgürlüğü icin müdacelelere uzanan bir yelpazedir sözkonusu olan. Daha iyi bir yaşam arzusunu paylaşıyoruz ve bunu bilhassa öfkemizle Hamburg sokaklarına taşımak istiyoruz.

Berlin‘deki tüm grup ve bireyleri G20’ye ve bu zirveyi bir fiyaskoya dönüştürmeye çağırıyoruz. Catırdayan bir zirve güzeldir, fakat asıl önemlisi bu gerici yapılanmaya karşı değişimleri ve direnişi, sesi daha az duyulan gündelik mücadeleler bazında örgütlemektir.

Aslında bu mücadelelerin burada da pek coğu mevcuttur. Bunları tekrar biraraya getirmeye çalışalım ve Hamburg’daki protesto ile sesimizi yükseltelim.

2017 yılının başında bir genel forum yapmayı planlıyoruz. Blog’daki duyurulara bakınız.

Biz hiyerarşisiz, cinsiyetçilik karşıtı, anti-ırkçıyız ve sosyal, dayanışmacı ve özgürlükçü bir dünya için müdacele ediyoruz.

İktidar her daim ve her yerde saldırıya açıktır.

Bizimle birklikte Hamburg‘a gelin! Berlin‘de zamanı kullanın.

Kendi eylemleriniz, metinleriniz, etkinlikleriniz ve duyurularınız için blogu kullanın:

https://antig20berlin.noblogs.org

Berlin otonom-anarşist AntiG20-Ağı

Blogda yayınlanmasını istediğiniz metinleriniz veya duyurularınız için bize yazın: antig20berlin@immerda.ch


Aufruf zu Aktionskonferenz am 3. und 4. April in Hamburg:

Eylem Konferansına Çağrı G20 2017 Zirvesine Karşı Hamburg, 3-4 Aralık 2016

7-8 Temmuz 2017’de Hamburg’da G20 Zirvesi gerçekleştirilecek. 6.000 delegasyon üyesinin eşlik edeceği, 3.000 gazetecinin etrafında uçuşacağı ve sürekli fotoğrafını çekeceği, ve tabi ki 10.000 kişilik bir polis ve istihbarat ordusunun etrafını sarıp koruyacağı dünyanın en zengin ve güçlü 19 devletinin hükümet başkanları. Bunların hepsi Hamburg’un ortasında olacak: fuar alanlarında, belediye binasında, Elbphilharmonie’de. Geniş kapsamlı ve çok kademeli yol kapatmaları, kimlik kontrolleri, boşaltılmış konutlar – en çok Karoviertel’de ve civarındaki semtlerde yaşayan insanlar mağdur olacak.